خانه / مقالات صنعتی / ابزاردقیق- تجهیزات اندازه گیری

ابزاردقیق- تجهیزات اندازه گیری

مفهوم کالیبراسیون:
کالیبره و کالیبراسیون دستگاه ، یکی از پروسه های ابتدایی برای حفظ دقت دستگاه اندازه گیری و ابزار دقیق است. در واقع کالیبراسیون روند پیکر بندی ابزار یا دستگاه اندازه گیری برای ارائه یک نتیجه قابل قبول است. از بین بردن یا به حداقل رساندن عواملی که منجر به اندازه گیری نادرست می شوند یکی از جنبه های اساسی طراحی ابزارهای دقیق و تجهیزات اندازه گیری هستند. هرچند روش دقیق کالیبرسیون از دستگاهی به دستگاه دیگر ممکن است متفاوت باشد، اما پروسه کالیبراسیون اساسا، شامل استفاده از دستگاهی برای تست نمونه است. این فرایند باعث بوجود آمدن نتایج دقیق تری می شوند. کالیبراسیون با استفاده از به کاربردن تنها چند ابزار دقیق برای ایجاد همبستگی درنقاط خاص در گستره کاری ابزار، انجام می شود.
کالیبراسیون مقایسه دوسیستم یا دو وسیله اندازه گیری است ( یکی از ابزار با عدم قطعیت معلوم و دیگری با عد قطعیت نامعلوم) به منظور محاسبه عدم قطعیت وسیله ای است که عدم قطعیت آن نامعلوم است.
ابزاردقیق- تجهیزات اندازه گیری
ابزار یا دستگاه اندازه گیری وسیله ای برای اندازه گیری کمیت ها ی فیزیکی است. در علم فیزیک، تضمین کیفیت، مهندسی و اندازه گیری فعالیتی برای بدست آوردن کیفیت اشیا و اتفاقات در دنیای واقعی است. اشیای استاندارد به عنوان واحد اندازه گیری در نظر گرفته می شوند و فرایند اندازه گیری منجر به بدست آوردن بسیاری از روابط بین موارد مورد مطالعه و واحد های اندازه گیری می شود. بسیاری از ابزارآلات دقیق و تجهیزات اندازه گیری در معرض بسیاری از خطاها وعدم قطعیت اندازه گیری هستند.
دانشمندان و مهندسان از طیف گسترده ای از ابزار برای انجام اندازه گیری استفاده می نمایند. این ابزار ممکن است از یک ابزار ساده مانند خط کش تا میکروسکوپ های الکترونی و شتابدهنده های ذرات متفاوت باشد. ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری در رشد و توسعه صنعت نقش بسزایی را ایفا می کنند.
آزمون های غیرمخربndt) تست (:
تست غیر مخرب، پروسه بازرسی آزمایش یا شناسایی مواد است. مجموعه ای از روش های ارزیابی و تعیین خواص دستگاه ها و قطعات ساخته شده بدون آنکه هیچ آسیبی در نمونه ایجاد نکند به عبارت دیگر وقتی که بازرسی و آزمون در نمونه به اتمام رسید، نمونه همچنان قابل استفاده باشد.
برخلاف آزمون های غیر مخرب (NDT) دیگر آزمایش های در طبیعت مخرب بوده و در نتیجه در تعداد اندکی از نمونه ای استفاده می شوند. امروزه آزمون های غیر مخرب (NDT) معمولا برای اطمینان از درستی محصول ، کنترل تولید، کاهش هزینه های تولید و حفظ سطح کیفیت استفاده می شوند.

ضخامت سنج اولتراسونیک

یکی از دستگاه های اندازه گیری تست غیر مخرب دستگاه ضخامت سنج اولتراسونیک است این دستگاه با استفاده از امواج اولتراسونیک و فرمول ریاضی مربوطه، ضخامت موادی مانند استیل ، آلومینیوم، مس ، بر نج، زینک، pvc، پلی اتیلن، شیشه کوارتز، چدن، آهن و….. اندازه گیری می کند.

ضخامت سنج اولتراسونیک، دستگاه غیرمخربی است که از طریق امواج اولتراسونیک ، ضخامت مواد را اندازه گیری می کند. توانایی اندازه گیری ضخامت بدون نیاز به هر دوطرف نمونه ماده، باعث کابری گستره این تکونولوژی در بسیاری از شاخه های صنعت گردیده است.
ضخامت سنج رنگ، ضخامت سنج اولتراسونیک، ، ضخامت سنج دیجیتالی و روش های دیگر برای اندازه گیری ضخامت پلاستیک، شیشه، سرامیک ، فلز و دیگر مواد به کار می روند.
اولین ضخامت سج اولتراسونیک در سال ۱۹۶۷ توسط ورنر سوبک ، مهندس لهستانی ساخته شد. این ضخامت سنج ، سرعت صوت ساطع شده در یک نمونه را اندازه گرفت و سپس بوسیله این سرعت بدست آمده و فرمول ریاضی ، مقدار ضخامت را محاسبه نمود.
در ضخامت سنج اولتراسونیک صوت از طریق پراب دستگاه به نمونه وارد می شود.
دونوع مبدل در ضخامت سنج های اولتراسونیک به کار می رود. این سنسورها Piezoelectric و EMAT هستند. هر نوع مبدل امواج اولتراسونیک را به نمونه ساطع می کند. معمولا ، فرکانس های از پیش تعیین شده ای دارند، فرکانس استاندارد مبدل ها برای ساطع کردن اولتراسونیک MHz۵ است.
برخی از ضخامت سنج های التراسونیک نیاز به نوعی کوپلینگ به صورت ژل یا مایع جهت تخمین فاصله بین مبدل و نمونه تست دارند. یکی از انواع کوپلینگ های رایج، ژل پروپپلن است.
کاربری آسان و قابلیت ذخیره اطلاعات و تنظیمات دستگاه ، کاربری آسان را حتی برای کاربران تازه کار محیا نموده است.
ضخامت سنج رنگ و لعاب و پوشش
ضخامت سنج رنگ ، ضخامت پوشش رنگ، آبکاری، رزین، اپوکسی، گالوانیزه، پوشش تفلون و… را ازطریق اثر هال اندازه گیری می نماید.
اندازه گیری ضخامت پوشش، کمیت مهمی است که نقش مهمی در کیفیت محصول، پروسه تولید و کنترل هزینه را ایفا می کند. اندازه گیری ضخامت را می توان با بسیاری از ابزارهای مختلف اندازه گیری انجام داد. پیدا کردن روش مناسب اندازه گیری ضخامت پوشش به نوع پوشش، ماده بستر ، گستره ضخامت پوشش، اندازه و شکل ماده و هزینه تجهیز بستگی دارد. یکی از روش های اندازه گیری ضخامت، روش آزمون غیر مخرب مانند جریان های القایی مغناطیسی، گردابی می باشد. روشها یا آزمونهای استاندارد ، استاندارد های ASTMD1186،D7091-05،ISO2178 وISO 2808میباشد.
دستگاه ضخامت سنج رنگ و لعاب و پوشش از طریق پراب بصورت اتوماتیک بستر را شناسایی کرده واز طریق جریان های مغناطیس القایی ضخامت مواد غیر آهنی مانند ضخامت رنگ، ضخامت پلاستیک، ضخامت لعاب، ضخامت روی، ضخامت آلومینیوم، ضخامت کروم و… روی بستر آهنی ( آهن، نیکل و ..) سنجش می کند.
معمولا اندازه دقیق ضخامت پوشش گالوانیزه ، ضخامت لایه رنگ لاکی، ضخامت پروسلین، ضخامت لعاب، ضخامت فسفید، ضخامت پوشش مس و ضخامت پوشش آلومینیوم را سنجش می کند.
هم چنین پراب این دستگاه قادر است از طریق جریان ها ی گردابی ، ضخامت مواد غیرآهنی مانند ضخامت رنگ، پلاستیک، ضخامت پروسلین، ضخامت لعاب، ضخامت روی، ضخامت آلومینیوم، ضخامت کروم و… را روی بستر غیرآهنی ( سطوح آلومینیومی ، مسی ، استیل ضد زنگ و…) سنجش می کند.
امروزه در بازار دو مدل ضخامت سنج رنگ پراب دار و ضخامت سنج رنگ پراب سرخود رایج است که نوع پراب دار آن قابل کاربرد در سطوحی منحنی شکل با سطح مقطع کم می باشد

روش های آزمون های غیر مخرب:
اسم و روش آزمون غیر مخرب معمولا به نوع تجهیز مورد استفاده برای انجام آزمون بر می گردد. نام روش های آزمون های غیر مخرب در زیر آمده است:
روش تست انتشار اکوستیک (AE)
تست الکترومغناطیس (ET)
تست هدایت موج (GW)
رادار زیر خاک (GPR)
روش های آزمایش لیزر (LM)
تست نشت (LT)
آزمون شار مغناطیس نشتی (MT)
تست رادیوگرافی نوترون(NR)
تست رادیو گرافی (RT)
تست حرارتی ( مادون قرمز)(IR)
تست اولتراسونیک (UT)
تجزیه و تحلیل ارتعاشات (VA)
تست ویژوال (VT)

تست ( آزمون) اولتراسونیک (UT)
در تست غیرمخرب اولتراسونیک امواج اولتراسونیک (فراصوت) وارد نمونه مورد بازرسی شده و اگر صوت با دامنه صوتی متفاوتی به نمونه ضربه بزند، برخی از امواج به واحد فرستنده برگردانده می شوند و در صفحه نمایش به نمایش در می آیند.
با دانستن سرعت صوت در داخل نمونه (سرعت امپدانس ) و زمان مورد نیاز برای برگشتن صورت به واحد فرستنده، مسافت یا ضخامت قابل تشخیص می باشد. معمولا بیشترین فرکانسی رایج مورد استفاده در UT بین 1 تا MHz10 می باشد که شنیدن آن بسیار سخت است و در هوا حرکت نمی کند. فرکانس های پایین تر، دارای قدرت نفوذ بیشتر با حساسیت کمتری می باشند درحالیکه فرکانس های بالاتر، عمق نفوذ کمتری دارند. دو نوع سرعت صوت رایج مورد استفاده در بازرسی صنعتی صوت های موج طولی و موج برشی هستند. موج طولی باعث ارتعاش اتم های نمونه آزمون موازی جهت حرکت صوت می شود در حالیکه موج عرضی باعث ارتعاش اتم های نمونه آزمون عمود بر جهت صوت می شود. امواج عرضی تقریبا با سرعتی نصف سرعت امواج طولی حرکت می کنند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

تولید مخازن پلی اتیلن

تولید مخازن پلی اتیلن

فروش تانکر پلاستیکی ، فروش مخزن پلاستیکی ، تولیدکننده تانکر پلاستیکی ، تولید کننده مخزن ...

LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE