نیروسنج

نیروسنج

یکی از پارامترهای فیزیکی اساسی در صنعت  سنجش نیرو فشار است.

نیروسنج دستگاه اندازه گیری کوچکی در صنعت است که نیرو را بوسیله آزمایش کشش و فشار سنجش می کند. کاربردهای بسیاری در تحقیق، توسعه، آزمایشگاه و حوزه تولیدی دارند. امروزه دو نوع نیرو سنج در صنعت رایج است : نیروسنج آنالوگ ( عقربه ای ) و نیرو سنج دیجیتالی.

نیروسنج دیجیتالی:

نیروسنج های دیجیتالی اساسا دستگاه های دستی هستند که شامل لودسل (حسگر) ، قسمت الکتریکی، صفحه نمایش و نرم افزار می باشند.

نیروسنج های دیجیتالی بسته به ظرفیت نیرو به دو دسته تقسیم می شوند:

 

  • نیروسنج دیجیتالی زیر ۱۰۰۰ نیوتن

در این نوع نیروسنج ها لودسل ( نشانگر وزن) در داخل دستگاه تعبیه شده است.

  • نیروسنج دیجیتالی بالای ۱۰۰۰ نیوتن

در این نوع نیروسنج ها لودسل ( نشانگر وزن) در خارج دستگاه تعبیه شده است.

لودسل ، دستگاه الکتریکی است  که نیرو را بوسیله استرن گیج به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. نرم افزار و قسمت الکتریکی نیروسنج، ولتاژ لودسل را به مقدار نیروی معادل تبدیل می کند.

واحد های اندازه گیری نیرو معمولا نیوتن و پوند هستند.

نیروسنج ها معمولا برای تست محکم نگه داشته شدن درب ها ، کیفیت فنر، آزمایش سیم، مقاومت و… به کار می روند.

نیروسنج های عقربه ای( نیروسنج فنری) :

نیروسنج های عقربه ای برای کاربرد دستی طراحی شده اند. معمولا برای تنش ابتدایی وآزمون فشرده سازی زمانی که دقت آزمایش از اهمیت چندانی برخوردار نیست به کار می روند.

زبری سنج

زبری سطح مخفف زبری ، یکی از مولفه های بافت سطح است و به صورت تغییرات عمودی برسطح نسبت به سطح واقعی صاف تعریف می شود. اگر این تعییرات زیاد باشد، سطح زبر و خشن و اگر این تغییرات کم باشد سطح نرم است. زبری معمولا به عنوان مولفه فرکانس بالاو طول موج کوتاه سطح نمونه در نظر گرفته می شود.

هرچند در آزمایش های خاص دانستن دامنه و فرکانس برای مطمئن شدن از متناسب بودن سطح لازم است. زبری نقش مهمی در برهم کنش میان شی واقعی با محیط اطراف خود بازی می کند. سطوح زبر ، ضرایب اصطحکاک بالایی نسبت به سطوح صاف تر دارند. از آنجایکه بی نظمی های سطح ممکن است ناشی از خوردگی و ترک باشد در نتیجه پارامتر زبری می تواند نشانگر خوبی از کارایی مولفه های مکانیکی باشد. به عبارت دیگر زبری ممکن است چسبندگی سطح را افزایش دهد.

مقدار بالای زبری معمولا خوشایند نیست. کنترل این کمیت در صنعت سخت و هزینه بر است. کاهش دادن زبری سطح، هزینه ای تولید آن را معمولا افزایش می دهد.

کمیت زبری را هم می توان بوسیله پارامترهای خطی R و هم بوسیله پارامترهای سطحی S محاسبه نمود.

پارامترهای زبری Ra,Rq,و—معمولا رایج ترند.

پارامترهای سطحی Sa,Sq و— مقادیر دقیقتری دارند.

پارامترهای خطی زبری سنجی :

هریک از پارمترهای زبری با استفاده از فرمول تعریف کننده سطح، محاسبه می گردند. هر چند اساسا این پارامترها بر اساس یک مرجع استاندارد تعریف شده اند. پارامترهای زبری متفاوتی وجود دارد اما معروف ترین آنها Ra می باشد. این به خاطر بهتر بودن آن نیست بلکه به خاطر سابقه استفاده آن می باشد. برای مثال بسیاری از زبری سنج ها فقط می توانند پارامتر Raرا اندازه بگیرند.

دیگر پارامترهای زبری رایجRq,Rz,Rsk می باشند.برخی از پارامترهای زبری فقط در صنعت خاصی یا کشور خاصی استفاده می شوند .امروزه زبری سنج های داخل بازار یا بصورت پراب دار بوده که دارای قلم استایلوسی بوده یا به شکل مهر فوری ( صافی سنج) می باشند.

سختی سنج  لاستیک  ( Durometer)Shore A& Shore D

روش سختی سنجی شور برای مواد لاستیکی و پلاستیکی به کار می رود.واحد اندازه گیری شور یکی از انواع اندازه گیری سختی مواد است.  مقیاس سختی شور توسط آلبرت فردیناند شور ، اولین سازنده دستگاه اندازه گیری سختی شور در سال 1920 تعریف گرید. واژه شور اغلب به عنوان واحد اندازه گیری و هم چنین به خود دستگاه اندازه گیری سختی لاستیک اشاره دارد. شور معمولا برای اندازه گیری سختی پولیمر، لاستیک و پلاستیک به کار می رود. دستگاه شور در حقیقت دستگاه سختی سنج ساخته شده اولیه که شور نامیده شد نیست، بلکه امروزه دستگاه اندازه گیری سختی سنج مواد لاستیکی و پلاستیکی را شور می گویند.

درحال حاضر چندین مقیاس شور برای مواد با جنس و مشخصات مختلف وجود دارد. دو نوع مقیاس رایج بر اساس استانداردASTMD2240 نوع A و نوع D می باشد.

مقیاس نوع A برای پلاستیک های نرم تر و مقیاس نوع D برای پلاستیک های سختر به کار می رود. هرچند استانداردASTMD2240  دوازده نوع مقیاس سختی تعریف کرده است:

A, B, C, D, DO, E, M, O, OO, OOO, OOO-S,  R

روش های اندازه گیری  شور مانند دیگر آزمایش های سختی ،عمق داندانه ایجاد شده توسط نیروی اعمالی را اندازه می گیرد.

این عمق به سختی ماده، خاصیت ویسکو الاستیک، شکل پای فشار و زمان تست بستگی دارد.

دستگاه های سختی سنجی لاستیک پرتابل بوده به صورت شور آ دیجیتال، شور دی دیجیتال، شور آ عقربه ای و شور دی عقربه ای می باشند.

یک آزمایش ساده نیاز به کار بردن نیروی مداوم بدون لرزش دارد. ضخامت مواد زیر آزمایش باید حداقل 6.4mm (inch0.25)باشد.

استاندارد ASTMD2240 دوازده نوع مقیاس سختی بر اساس ترکیبات ماده ، نیرو و شکل ایندنتور تعریف کرده است. این مقیاس به نوع شور اشاره دارد برای مثال نوع شور مشخصا به نوع مقیاس دلالت می کند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

تولید مخازن پلی اتیلن

تولید مخازن پلی اتیلن

فروش تانکر پلاستیکی ، فروش مخزن پلاستیکی ، تولیدکننده تانکر پلاستیکی ، تولید کننده مخزن ...

LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE